Proč SOŠ a SOU 28.října 2707 změnila název školy na "Střední zdravotnická škola a Střední odborná škola, Česká Lípa, p.o." ?
Změna názvu jedné z největších škol v Libereckém kraji není jedinou „proměnou“, kterou škola prošla během posledních tří let.
Zřizovatel školy, Liberecký kraj, investoval do modernizace budov školy, strojního a dalšího vybavení čtyř oborů maturitních a šestnácti oborů řemeslných částku přesahující 120 mil. Kč.
Žáci maturitních oborů „Ekologie a životní prostředí“ se učí odborné předměty v moderní biologické a chemické laboratoři. Obor „Hotelnictví“ získal nové učebny ICT na výuku cestovního ruchu, hotelnictví a základů účetnictví.
Proč došlo ke změně názvu školy?
Škola nabízí, a to za velké podpory českolipské nemocnice a Libereckého kraje, nově také obory zdravotnické. Školy, které mají tyto obory ve své nabídce, musí mít vždy v názvu „zdravotnická škola“. Proto změna názvu školy. Budoucí „sestřičky“ budou vyučovat odborníci s dlouholetou praxí ve zdravotnictví. Odborná výuka bude probíhat pod vedením „profesionálů“ v českolipské nemocnici.
Jak je to s nabídkou řemeslných (učebních) oborů?
K nabídce patnácti učebních oborů přibude nový učební obor ošetřovatelka.
Vyučit se řemeslu má několik výhod.
Obecně se ví, že šikovný řemeslník nemusí mít v současné době strach o práci, naopak.
Na naší škole však mohou vyučení žáci získat i maturitu (dvouletém nástavbovém studium). Žáci ZŠ se tak vyhnou nebezpečí, že v případě neúspěchu u maturitní zkoušky, „skončí“ na trhu práce s pouhým základním vzděláním.
Navíc, řemeslu se v dospělosti dálkovým studiem vyučit nelze. Pokud si žák již na ZŠ nezvolí učební obor, tak je téměř nemožné získat v dospělosti výuční list.
Budoucí truhláři, pekaři, elektrikáři, obráběči kovů, kuchaři, instalatéři, číšníci, zemědělci atd. se učí řemeslu v nově vybavených dílnách a to na skutečných „zakázkách“. A co je tím myšleno?
Přijďte se na školu dne 7. 1. 2021 podívat. Pedagogové školy vám ukáží školní výrobní provozy, které běžně veřejnosti přístupné nejsou.